
Seminariet ”Marknadisering i civilsamhället – effektivisering eller urholkning av ideella uppdrag?” hålls på Marie Cederschiöld högskola och arrangeras av docent Johan Hvenmark, doktor Ben Suykens och Ideell Arena. Med utgångspunkt i färska internationella forskningsresultat diskuteras hur marknadisering tar sig uttryck i allt från idrottsföreningar och fackförbund till vård- och omsorgsorganisationer och kyrkor. Förutom forskarperspektiven bidrar också företrädare från civilsamhällets praktik med sina erfarenheter, och deltagarna ges utrymme att reflektera, utbyta insikter och knyta nya kontakter.
Hej Johan! Du och Ben Suykens från Ghent University står tillsammans med Ideell Arena som värdar för seminariet. Vad menar ni med marknadisering och varför är det viktigt att tala om det?
– Marknadisering är ett mångtydigt fenomen som övergripande handlar om hur marknadens logik och företagsliknande arbetssätt i allt större utsträckning påverkar både ideella organisationer och civilsamhället som helhet.
Kan du utveckla det?
– På en nivå handlar detta om uppkomsten av nya eller upprätthållandet av redan etablerade marknader där ideella organisationer måste lära sig navigera och konkurrera om resurser. I relationen mellan offentlig sektor och ideella organisationer kan marknadisering istället komma till uttryck genom upphandlingar och prestationsstyrning. Inom enskilda organisationer kan det samtidigt handla om användning av managementmodeller inspirerade av näringslivet, finansiering via kommersiella intäkter eller rekrytering av personer med affärsbakgrund till ledande befattningar. Medan marknadisering ger upphov till flera utmaningar menar vi att en av de mer centrala frågorna handlar om huruvida det leder till positiva förändringar och ökad effektivitet eller om det riskerar att urholka ideella organisationers grundläggande värderingar och uppdrag?
Vem bör anmäla sig till seminariet?
– Vår tanke är att alla – både förtroendevalda, chefer och andra anställda – som i sitt arbete och sina respektive uppdrag har att hantera en verklighet färgad av marknadisering ska finna seminariet intressant och värdefullt.
Vad ser du själv mest fram emot den 17 oktober?
– Vi ser ju förstås väldigt mycket fram emot att för första gången mer publikt få presentera resultat från vår unika studie av marknadisering och dess effekter i Sverige, Belgien och USA. Samtidigt är vi oerhört nyfikna att höra om erfarenheter och lärdomar från de båda inbjudna gästerna, men också från övriga seminariedeltagare. Sammantaget hoppas vi verkligen att seminariet ska ge utrymme för ett tankeväckande och lärorikt samtal om en vardag i ideella organisationer som allt mer färgas av marknadens logik och företagsliknande arbetssätt.