LedarskapsArenan 2025

Möjlighetsmedvetande - i ovärderlig samvaro

(Obs! Väntlista på grund av fullbokat arrangemang!) Kom och träffa exempelvis ärkebiskop emerita Antje Jackelén, Johan Oljeqvist, VD för Fryshuset, Malin Lindberg, adjungerad professor vid Centrum för civilsamhällesforskning på Marie Cederschiöld högskola, samt andra ledare i civilsamhället och forskare!

Vår tid är full av kriser och av krismedvetenhetens retorik. Vi ska vara förberedda på det värsta och mobilisera för kollaps. När rädsla blir både ett retoriskt verktyg och resultatet av verkliga och uppdiktade konflikter är risken stor att det är potentiell fara som får styra var vi tittar och hur vi planerar. 

Samtidigt vet civilsamhällesorganisationer mycket om att mobilisera för det bästa, att träna och utveckla kollektiv kompetens som ger stöd både på individuell och systemisk nivå. 

För att söka gemenskap och samverkan i en tid där begränsade resurser pressar många aktörer att defensivt dra sig undan och se om det egna huset, krävs ett Möjlighets-medvetande, som ger stöd i att söka handlingsutrymme tillsammans. Det betyder att hitta, skapa och utveckla metoder för överraskande möten, stärkt kollektivism, hållbar helhetssyn och samarbete även i tider av minskat utrymme och skarpa motsättningar. 

Hur kan civilsamhällesorganisationerna lära det omkringliggande samhället både hur man går tillväga och vad vi behöver för att kunna odla hopp och skapa framtid tillsammans?

Den här dagen finns till för att stärka vårt Möjlighets-medvetande och visa på strategier för att utveckla det tillsammans. Vad innebär det till exempel att ha möjlighetsberedskap i en organisation och hur kan ett möjlighetsberedskapslager se ut? Hur leder vi ett civilsamhälle som skapar och vidmakthåller hopp trots att framtiden är oviss? Vad ser vi tillsammans som vi inte ser på egen hand?  

Välkomna på en inspirerande dag för ett mobiliserande av vårt gemensamma möjlighetsmedvetande.

Obs! Väntlista på grund av fullbokat arrangemang! För att skriva upp dig på väntlistan, maila info@ideellarena.se.

(Fullständigt program finns att se här)

LedarskapsArenan är vår största mötesplats där aktuella frågor för organisationer diskuteras och belyses av forskning på området med tyngdpunkt på forskning om civilsamhället och dess styrning och ledning. Arenan är en möjlighet att förstärka dialogen med andra organisationer och forskare och i det skapa förutsättningar för genomtänkt utveckling. LedarskapsArenan 2025 genomförs i samarbete med Arbetsgivaralliansen och Fremia.

LedarskapsArenan 2025

Datum28 januari 2025

Tid09.00-17.00

PlatsFärgfabriken, Lövholmsbrinken 1, 117 42 Stockholm (T-bana: Liljeholmen - Tvärbana: Trekanten)

KostnadPartners 2500 kronor Icke-partners 4000 kronor Under dagen serveras frukost, lunch och fika.