Demokratiextremister, wokeislamister och fredshetsare

Ta del av ett Morgonforum om negativ etikettering och krympande demokratiskt utrymme! Forum och Ideell Arena arrangerade ett seminarium om stigmatiseringens effekter på demokratin, organisationernas roll och strategier för att hantera denna trend.
Svenska civilsamhällesorganisationer rapporterar i allt högre grad om negativ stämpling, att de pekas ut som en fara eller ett hot och utsätts för grundlösa anklagelser. Det är en situation som speglar hur civilsamhällets organisationer på en global och europeisk nivå alltmer ses som en del av problemet istället för som bidragande till lösningar på samhälleliga utmaningar.
För att bättre förstå denna utveckling fokuserar vi under detta Morgonforum på en kommande rapport från Forum, där 150 ledare från det svenska civilsamhället svarat på frågor om så kallad stämpling eller negativ etikettering.
Vad består anklagelserna egentligen i? Vilka är det som stämplas och etiketteras, och i så fall hur? Vilka ligger bakom stigmatiseringen och vilka konsekvenser får detta? Inte bara för det fria civilsamhället och våra förutsättningar att verka, utan för demokratin i stort?
Medverkande:
Anna Ardin Doktorand vid Centrum för civilsamhällesforskning, Marie Cederschiöld högskola
Kerstin Bergeå, Ordförande, Svenska Freds
Calle Nathanson, Koncernchef och studieombudsman, ABF Stockholm
Ihsan Kellecioglu, Verksamhetsstrateg, Friends
Samtalet modererades av Rebecca Vinthagen, verksamhetsutvecklare på Ideell Arena.
Demokratiextremister, wokeislamister och fredshetsare
Datum25 september 2024